Вітамін В9 – фолієва кислота

Photo of author

By Марина Павелець

folieva-kyslota

Фолієва кислота (вітамін В9) має багато альтернативних назв як «жіночий вітамін», «вітамін з листя». Він вперше був виділений Н. Мітчалом з листя шпинату, звідки і отримав свою назву.

Фолієва кислота – це водорозчинний вітамін, який частково синтезується мікрофлорою нашого кишківника.

Всі знають, що фолієву кислоту потрібно вживати під час вагітності, проте вона відіграє важливу роль у всі періоди життя як жінок, так і чоловіків.

Дія вітаміну В9 полягає в регуляції росту нових клітин, хімічних процесів та активність ферментів.

Фолієва кислота – учасник синтезу клітин крові, зокрема еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, синтезу амінокислот і РНК. Вона відповідає за ріст клітин і збереження цілісності ДНК.

Отже, фолієва кислота під час вагітності знижує ризик викидня, передчасних пологів, вроджених паталогій дитини, а також зменшує вірогідність післяродової депресії у мами. Фолієва кислота настільки необхідна для правильного кровотворення, що при її дефіциті виникає важка форма анемії. Також вітамін В9 знижує ризик утворення пухлин. Як і всі вітаміни групи В, фолієва кислота впливає на стан нервової системи, а отже і на наш настрій та працездатність. Вітамін В9 позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підвищує вміст холіну в печінці і перешкоджає її жировій інфільтрації.

Оптимальна добова доза фолієвої кислоти для дорослих становить 400 мкг на добу, а вагітним жінкам потрібно трохи більше – до 600 мкг.

Найчастіше нестача фолієвої кислоти обумовлена неправильним харчуванням. Однак нерідко до авітамінозу призводять дисбактеріози і захворювання кишечника, при яких цей вітамін перестає всмоктуватися.

Наслідками нестачі фолієвої кислоти є :

1.Мегалобластна анемія – так називають різновид недокрів’я, при якому знижується кількість еритроцитів і порушується їх нормальне функціонування. Симптоми цієї хвороби – порушення травлення, випадання волосся, постійна втома, виразки на слизовій оболонці ротової порожнини.

2. Порушення формування та розвитку плоду під час вагітності

3. Патологія вагітності – викидень, передчасні пологи

4. Погане самопочуття, настрій, депресія

5. Безпліддя як у жінок, так і у чоловіків

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Оскільки це водорозчинний мікроелемент, який швидко виводиться з організму – дуже рідко зустрічається надлишок фолієвої кислоти. Однак може спостерігатися збільшення маси тіла плоду, що може призвести до ожиріння та розвитку цукрового діабету.

folieva-korystj

Продукти, які містять фолієву кислоту

Чемпіон за змістом вітаміну B9 – зелень. Шпинат, салат і капуста – безцінні джерела цієї речовини. Вітаміном B9 також багаті зелена цибуля, брокколі і взагалі всі темно-зелені овочі. Значна кількість фолієвої кислоти міститься у волоських горіхах, арахісі, помідорах, цитрусових, буряках, пророщеної пшениці, бобах, гречаній крупі, яловичої і курячої печінки.

Потрібно пам’ятати, що фолієва кислота є дуже чутливою до дії високих температур, тому овочі потрібно вживати в термічно необробленому вигляді.

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .