Батат: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

batat

Заокеанського гостя називають солодкою картоплею. Батат– це коренеплід, що прийшов до нас з Колумбії. Віддає перевагу тропічній спеці.

Довгасті потужні бульби (досягають ваги до 3 – 5 кілограмів) з м’якоттю від жовтуватого до насичено оранжевого кольору, за смаком нагадують підморожену картоплю. Гурмани порівнюють смак з печеним гарбузом, смаженими каштанами. У складі жовтої м’якоті менше вологи, ніж в помаранчевих коренеплодах.

Харчова цінність батата

Цінність батата пояснюється його складом: в 100 грамах продукту немає жирів, 13 г вуглеводів, 2 г білку у вигляді незамінних амінокислот.

Коренеплоди батату багаті такими вітамінами і мінералами:

  • Вітамін С. Кількість антиоксиданту в бататі (5 відсотків вітамінного складу) наближається до цитрусових фруктів (апельсин, лимон). Аскорбінова кислота (2,4 г в 100 г продукту) зміцнює імунітет, поліпшує фізичну підготовку спортсменів.
  • Витамін А (ретинол), кількість вдвічі перевищує вміст вітаміну в моркві – 710 мкг. Зберігає імунітет, діє на передміхурову залозу, органи зору.
  • Вітаміни групи В (рибофлавін, тіамін, фолацін, ніацин, піридоксин) активізують клітинний обмін мозкової тканини, покращує роботу ЦНС, нормалізує гормональний фон.
  • Калій – 340 мг. У «звичайній» картоплі вміст доходить до 450-500 мг. Важливий для регуляції водно-сольового обміну.

    Кальцій необхідний для будівництва кісток. Міститься 30 мг в 100 г продукту. Добова потреба в кальції у спортсменів 1200 мг.

  • Магній – 25 мг. При добовій потребі 500 мг. Разом з кальцієм зміцнює стінки кровоносних судин, бере участь у метаболізмі. У картоплі – 20 мг магнію.
  • Натрій – 55 мг, вдвічі більше, ніж в звичайній картоплі. Бере участь в міжклітинному обміні. Добова потреба – 4 г.

У бататі менше заліза, міді, цинку, ніж у картоплі. Також вміст селену – 0,6 мкг. Як бачимо, за складом екзотичний коренеплід і звичну нам картоплю можна порівняти. Енергетична цінність картоплі перевищує батат: 80 ккал проти 60 ккал. Істотна відмінність – «складні» вуглеводи у бататі, малий вміст крохмалю. Ендокринологи, з цієї причини, рекомендують солодку картопля діабетикам. Вуглеводи в формі декстрину і альбуміну засвоюються поступово, не підвищуючи рівень цукру в крові.

Корисні властивості батату

  • Очищення крові від холестерину. Якщо вживати овочі, що містять високий рівень клітковини, то знижується рівень холестерину. У солодкій картоплі знаходитися велика кількість вітаміну В6, а саме він здатний зменшити в крові рівень гомоцистеїну. Гомоцистеїн сприяє розвитку дегенеративних хвороб серцево-судинної системи. Батат регулює баланс води в організмі, знижує артеріальний тиск, сприяє поліпшенню кровотоку, робить більш еластичними стінки артерій.
  • Для красивої і молодої шкіри. Зморшки з’являються через те, що починають вироблятися вільні радикали. А бета-каротин, який є в бататі, бореться з цими радикалами, таким чином, він омолоджує шкіру. Тому жінкам, які дуже сильно хочуть зберегти свою шкіру молодою і красивою, рекомендовано регулярно вживати солодку картоплю.
  • Замінник антидепресантів. Через часті стреси в організмі зменшується кількість калію. Батат є хорошим джерелом калію і натуральним антидепресантом. Коли людина відчуває себе дратівливою, неспокійною, тривожною, втомленою, то їй допоможе розслабитися і прийти в норму приготоване з батату пюре. Таким чином, можна зменшити спазми м’язів, які виникли через дефіцит калію.
  • Користь бодібілдерам. Дуже часто люди, які ставлять собі за мету наростити м’язову масу, включають в свій щоденний раціон батат. У продукті знаходяться складні вуглеводи, які здатні живити м’язи. Щоб підвищити максимально продуктивність, слід з’їдати приблизно за годину-півтора до тренування трохи солодкої картоплі. Є відомості про те, що батат здатний зменшити м’язові спазми і болі у бодібілдерів.
  • Для діабетиків. У бататі низький глікемічний індекс, а це означає, що після його вживання рівень цукру в крові не підвищується, тому цей коренеплід безпечний для діабетиків.
  • Батат містить в своєму складі натуральні жіночі гормони, наприклад, прогестерон, що робить батат особливо цінним продуктом для жінок під час клімактеричного періоду.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Як вибрати і зберігати плоди батату

Щоб вибрати хороший батат, потрібно запам’ятати кілька простих рекомендацій:

  • Брати варто тільки тверді плоди, які мають гладку поверхню без будь-яких пошкоджень, тріщин, вм’ятин. Також плід не повинен бути гнилим.
  • Найкраще купувати великий батат, оскільки він набагато корисніший і смачніший.
  • Якщо ви збираєтеся запекти батат, для цього найкраще підійде бульба білого кольору. Бульби темного відтінку найкраще підходять для смаження і варіння.

Після збору врожаю батат слід прибрати приблизно на шість днів в приміщення, де температура буде близько тридцяти двох градусів. Потім плоди необхідно скласти в пластикові або дерев’яні контейнери і зберігати в теплому місці при температурі не вище шістнадцяти градусів. Якщо температура знизиться до десяти градусів, солодкий коренеплід зіпсується і почне гнити. При температурі вище двадцяти градусів плоди почнуть проростати (підходить для розмноження коренеплоду живцями).

Шкода і протипоказання батату

Солодку картоплю не слід вживати в їжу при різних виразкових хворобах, тому що він має властивість подразнювати слизову травної системи. Утриматися від вживання цього продукту потрібно під час вагітності та годування груддю. У деяких випадках можлива й індивідуальна непереносимість батату.