Харчування при статевому дозріванні або що їсти підліткам

Photo of author

By Ілона

harchuvannya_pri_statevomu_dozrivanni

Статеве дозрівання – природній процес, в результаті якого в організмі підлітка відбуваються зміни, що роблять його дорослою людиною, здатною до створення сім’ї. Запускається цей процес за допомогою сигналів, що надходять з головного мозку до статевих залоз. У відповідь статеві залози виробляють певні гормони, що стимулюють ріст і розвиток головного мозку, шкіри, кісток, м’язів, волосся, грудей, репродуктивних органів.

Раціон харчування особливо впливає на процес статевого дозрівання, особливо у дівчаток. Дуже жирна і калорійна їжа, яка несе в організм додаткову енергію, не використовується організмом, в наслідку накопичується в ньому у вигляді підшкірного жиру. А він, як відомо, відповідає за виношування та вигодовування немовляти, і в якийсь момент сигналізує про те, що його кількості достатньо і організм готовий до запліднення, виношування та народження дитини. Також вчені зауважують, що в сім’ях вегетаріанців статеве дозрівання у дівчаток наступає пізніше, ніж у сім’ях м’ясоїдів.

vitamini_i_minerali_pri_statevomu_dozrivanni

Вітаміни та мікроелементи при статевому дозріванні

Статеве дозрівання характеризується ростом та розвитком всіх органів та систем. А це означає, що в цей період підліткам потрібен різноманітний та збалансований раціону, в якому повинні бути:

  • Білок – він відповідає за ріст клітин, тканин та м’язів організму. Міститься він у м’ясних і молочних продуктах, рибі, морепродуктах, а також бобових, соняшниковому насінні та горіхах.
  • Здорові жири – ті, які містяться в горіхах, авокадо, оливковій олії та жирній рибі. Їх не можна ігнорувати, оскільки вони забезпечують ріст та розвиток головного мозку.
  • Вуглеводи – джерело невичерпної енергії, яким наповнюється організм за рахунок вживання продуктів з цільних злаків.
  • Залізо – цей мікроелемент просто необхідний в період статевого дозрівання, оскільки він бере безпосередню участь в процесах росту та розвитку всіх органів і систем. Від нього залежить рівень гемоглобіну в крові та синтез імунних клітин. Хлопцям залізо допомагає зміцнити кості, а дівчаткам – заповнити втрату крові при місячних. Його нестача призводить до слабкості, підвищеній втомленості, головному болю, депресії, нервозності, частим захворюванням грипом. Міститься залізо в морепродуктах, м’ясі, бобових і сухофруктах.
  • Цинк – він також необхідний для росту організму, оскільки бере участь в обмінних процесах, відповідає за формування скелета і функціонування імунної системи. Збагатити ним свій організм можна, вживаючи морепродукти, нежирне м’ясо, бобові, горіхи, сир.
  • Кальцій і вітамін Д – їх більше за все потребують кості організму, який росте. Джерелом цих речовин є всеможливі молочні продукти.
  • Фолієва кислота – вона бере участь в процесах кровоутворення, ділення клітин і синтезі амінокислот. Міститься в горіхах, бобових, печінці, шпинаті, капусті.
  • Магній – мінерал, що допомагає боротися зі стресом і поступає в організм виключно з горіхів, круп та бобових.
  • Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

  • Калій – позитивно впливає на роботу серця та головного мозку, попереджає появу депресій і міститься в горіхах, бананах, картоплі, бобових та сухофруктах.
  • Вітамін К – необхідних для здоров’я кісток і міститься в шпинаті та різних видах капусти.

Топ-10 продуктів, корисних для підлітків

kuryache_myaso

Куряче м’ясо. Куряче м’ясо – джерело білка, який є будівельним матеріалом для організму. Замінити його можна й іншими видами нежирного м’яса.

riba

Риба. Всі види риби – в ній є білок, здорові жири, фосфор, калій і магній.

yabluka_pidlitkam

Яблука. Яблука – джерело заліза і бору, який зміцнює кості. Яблука покращують травлення, ефективно очищають організм і гальмують появу зайвої ваги.

persiki_pidlitki

Персики. Персики – забезпечують організм калієм, залізом і фосфором. Покращують роботу головного мозку і серця, знімають нервову та емоційну напругу.

citrusovi

Цитрусові.Цитрусові – джерело вітаміну С і антиоксидантів, які підвищують імунітет і допомагають організму боротися зі стресом.

morkva_pidlitkam

Морква. Морква – містить калій, кальцій, фосфор і залізо, а також вітаміни A, B, C, E, PP, K. Регулярне вживання моркви покращує зір і роботу серцево-судинної системи, попереджують появу депресії та зайвої ваги.

grechka_pidlitkam

Гречка. Гречка багата на залізо, калій, кальцій, йод, цинк, вітаміни групи В, РР, Е. Гречка позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи та кишківника, а також сприяє розумовому та фізичному розвитку дітей.

voda_pidlitkam

Вода. Роль води в організмі складно переоцінити. Вода однаково корисна для людей усіх вікових категорій, оскільки виступає поживним середовищем для клітин, покращує самопочуття, бере участь в обмінних процесах.

moloko_pidlitkam

Молоко. Молоко виступає джерелом магнію, кальцію, фосфору, цинку.

gorihi_dlya_pidlitkiv

Горіхи. Будь-які види горіхів – в них містяться корисні жири, білок, калій, магній, кальцій, залізо, фосфор.