Липа – лікувальні властивості

Photo of author

By fersht

lipa_1

Липа серцелиста ( Tilia cordata Mill. )-всім відоме дерево до 25 метрів заввишки. Крона – гілляста, розлога. Стовбур товстий, могутній. Листки округлі, серцевидні, досягають 5-10 см завдовжки, чергові, зверху – зелені, зісподу – сизі. Квітки правильні, жовто-білі, запашні. Цвіте у червні- липні.

Інші види лип ( широколиста, срібляста, європейська, кавказька) також використовуються в народній медицині.

lipa_2
. . . . .

Як заготовляти та зберігати липу

З лікувальною метою збирають липовий цвіт ( суцвіття з продовгуватим, жовто-зеленим листком ), який збирають у сонячну теплу погоду, коли найбільше розпустилося квіток. Сушать у теплих приміщеннях, розстеливши тоненьким шаром. Добре висушену сировину зберігають у щільно закритій тарі.

Заготовляють у меншій кількості молоді листки, кору, бруньки ( весною), плодики-горішки ( восени ), а то і камбій, що безпосередньо використовується весною. Липа – добра нектароносна рослина.

lipa_3
. . . .

Хімічний склад

У квітах липи виявлено ефірну олію, запах якої зумовлений наявністю спирту фарнезолу, флавоновий глікозид, геспередин, глікозид таліацин, сапоніни, дубильні речовини, каротин, аскорбінову кислоту. Приквіткові видозмінені листки містять слиз і дубильні речовини, плоди – олію, близьку за якістю до оливкової, кора – тритерпеноїд тіліадин.

lipa_4
. . . . .

Застосування липи в лікувальних цілях

Липовий цвіт – найпоширеніший народний потогінний і жарознижуючий засіб. Також він діє як відхаркувальний, протизапальний , спазмолітичний, сечогінний, бактерицидний засіб при грипі, ангіні, бронхіті, трахеїті, запаленні легенів. Вживають настій-напар у вигляді гарячого чаю перед сном.

Квітки липи часто додають до сумішей для лікування захворювань шлунка, печінки, кишечника, нирок. Чай з липового цвіту рекомендують при діабеті і як заспокійливий при тривалій нервовій напрузі. Розтовчені бруньки липи, використовують як пом’якшуючий засіб при наривах, для цього також користуються молодими листками липи, а також камбієм. Кровотечі носові і з ран спиняють розведеною настоянкою розтертого насіння липи на оцті.