У зайвої ваги може бути багато причин. Однак, як би дивно це не звучало, найпоширеніша ─ банальне переїдання. Не поспішайте зневажливо посміхатися. Регулярне переїдання лікарі називають харчовою залежністю і прирівнюють її до нікотинової та алкогольної!
Причини переїдання (харчової залежності)
Дуже часто відповідальність за любов до переїдання перекладають на погану спадковість. Безсумнівно, частка правди в цьому є. Вважається, якщо мати страждає ожирінням, то дитина успадкує її проблему в 40% випадків. Якщо загрозлива зайва вага є в обох батьків, то ймовірність ожиріння досягає вісімдесяти відсотків. Однак виключно генетична схильність не може пояснити світову тенденцію, продовженням якої стане наявність зайвої ваги у кожної другої людини на землі всього через 20 років.
Пояснення цих цифр полягає в першу чергу, в неправильному ставленні до їжі, при якому вона зведена в культ. Причому, як на рівні окремо взятої родини, так і на рівні суспільства. Реклама продуктів харчування, теж знаходиться в цьому списку.
Ще однією причиною харчової залежності фахівці називають дефіцит допаміну (нейромедіатор з цією назвою називають гормоном насолоди). Дослідження показали, що у повних людей вміст допаміну м’яко кажучи, відрізняється від норми.
Ознаки переїдання (харчової залежності)
Ознак переїдання чи харчової залежності дуже багато. Перелічимо основні з них:
- Ви їсте дуже швидко, воліючи не зосереджувати свою увагу на смаку, а з’їсти якомога більше.
- Часто перекушуєте за компанію з друзями та рідними, навіть якщо в цей момент зовсім не голодні.
- Після рясного застілля відчуваєте пекуче відчуття провини і каяття за власну обжерливість.
- Їжа замінює вам заспокійливе, допомагає впоратися з хвилюванням і зі стресами.
- Сідаючи за обідній стіл, ви перестаєте тримати себе в руках, втрачаєте контроль над тим, що і скільки ви їсте.
- Якщо можливості з’їсти улюблені ласощі немає, ви починаєте відчувати дискомфорт від сильного роздратування до головного болю.
- Ви перестаєте їсти тільки після появи болю в животі, дискомфорту або іншої ознаки переїдання. І стали помічати, що ваш сніданок в порівнянні з позаторішнім, став складатися з більшої кількості страв (чи продуктів).
- Їжа на самоті вас радує: адже вам не доведеться ділитися шматочком смачненького, якщо вас про це попросять.
- Ваше роздратування на зауваження про кількість з’їденого не знає меж! Як посміли?!.
- Ніч на вашу думку, найкращий час, щоб надолужити згаяне біля холодильника.
Якщо ви впізнали себе хоча б у трьох-чотирьох пунктах, значить, переїдання або харчова залежність присутні у вашому житті.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Як позбутися харчової залежності (переїдання)
Зробити це можна тільки .. навчившись менше їсти. Короткочасні дієти тут не допоможуть, навіть найжорсткіші. По-перше, будь-яка людина, яка коли-небудь сиділа на дієті, знає, як це складно – взяти і в один день припинити їсти. По-друге, як показує практика, після закінчення дієт, вага, як правило, повертається і дуже швидко. І часто, через кілька місяців після дієти перевищує ту, з якою ви починали експрес-дієту.
Бажаного результату можна досягти поступово привчаючи себе їсти менше.
Психологічна боротьба з переїданням
Страви, що складаються з декількох компонентів, та ще й приправлені майонезом, спеціями і т.д. дуже сильно підвищують апетит. Їх хочеться їсти ще і ще. Отже, треба розробляти для себе нове меню.
Разом з тим не варто радикально відмовлятися від улюблених продуктів. Тим більше не варто морити себе голодом. Організм моментально реагує на штучний голод, включаючи режим економії енергоресурсів і підвищуючи апетит. Щоб такого не сталося, краще просто зменшити порції. Приміром, з’їдати в день не кілограм печива, а кілька штучок. Спочатку буде складно навіть це, але з часом ви звикнете.
Їжте тільки тоді, коли дійсно голодні. А з-за столу вставайте, коли вже трохи наїлися (але ще не «до відвалу»).
Купуйте їжу тільки за списком, складеним на передодні і добре обдуманим. Не купуйте тижневих запасів їжі в супермаркеті перед вихідними. Інакше весь цей запас ризикує опинитися у вас в шлунку за суботній вечір. Купуйте рівно стільки, скільки потрібно для вас або сім’ї. Краще сходити в магазин ще раз!
Не заходьте зайвий раз в той відділ, який є сховищем ваших слабкостей (кондитерський, рибний, бакалію). З бажанням купити щось смачне і улюблене боротися дуже складно.
Під час переживань, хвилювань, вирушайте на стадіон, а не до холодильника. Спорт підвищує рівень допаміну практично аналогічно їжі. Вже не кажучи про те, що спорт – відмінний спосіб боротьби із зайвою вагою, а не лише з харчовою залежністю.
Відволіктися від думок про їжу допоможуть також медитації і глибокі дихальні вправи. Справитися з бажанням поїсти можна за допомогою улюбленої музики, фільмів, прогулянок, спілкування з друзями, загалом, за допомогою всього, від чого ви зможете отримати задоволення.