Цистит — запалення сечового міхура

Photo of author

By fersht

cistit

Люди, схильні до циститу, першими відчувають початок осені. Різка зміна погоди — тригер для початку цієї неприємної хвороби.

Цистит — запалення сечового міхура, яке проявляється пекучим болем і дискомфортом при сечовипусканні, частим сечовипусканням. Сеча може бути мутною, з неприємним запахом, може містити навіть сліди крові. Іноді підвищується температура тіла.

Чому виникає цистит?

Розрізняють гострий і хронічний цистит.

Гострий цистит зазвичай провокує бактеріальна інфекція — кишкова паличка Escherichia coli або збудники венеричних захворювань, хворобу може викликати застосування агресивних мийних засобів для тіла (ароматичні кульки для ванни, спреї для інтимної гігієни тощо), використання деяких контрацептивів (сперміцидні гелі, креми); реакція на певні ліки.

“Сприятливими” умовами для виникнення циститу є переохолодження. Тому треба вдягатися відповідно до погоди. Важливо, щоб не мерзли ноги. Додатковим негативним фактором є також переповнення сечового міхура, тривале перебування в сидячому положенні, хронічні закрепи.

Хронічний цистит — це загострення хвороб сечового міхура. Його причинами можуть бути хронічний коліт (запалення кишківника), ускладнення таких хвороб як цукровий діабет і сечокам’яна хвороба нирок, збільшення простати, тривале знерухомлення тіла (наприклад, параліч), тривале використання катетера сечового міхура (у лежачих хворих).

Якщо цистит не лікувати, інфекція може поширитися вгору, до нирок, і спровокувати нефрит — запалення нирок. Якщо до симптомів циститу додався біль у животі, мутна сеча, кров у сечі, нудота чи блювання, відчуття ознобу чи гарячки, слід негайно звернутись до лікаря.

Профілактика циститу

Жінки більш схильні до циститу: анатомічно протока, яка виводить сечу з сечового міхура назовні, у них коротша, ніж у чоловіків, тому інфекція легше потрапляє в жіночий організм.

Особливо схильні до циститу вагітні жінки: імунітет знижується, збільшується навантаження на сечовивідну систему, зростає тиск на органи тазової порожнини.

Тому слід подбати про зручний і теплий одяг та взуття, бути особливо ретельними щодо інтимної гігієни, водночас не захоплюватись використанням агресивних мийних засобів, а також надавати перевагу душу замість ванни.

У близько 10% жінок, які захворіли на гострий цистит, розвивається хронічна форма.

Чоловіки менш схильні до циститу. Та при сечокам’яній хворобі (особливо коли пісок та камені “виходять” із нирок) стінки сечокам’яних проток пошкоджуються і стають вразливими до бактеріальних інфекцій.

Щоб уникнути циститу, чоловікам треба правильно харчуватись та пити достатньо рідини.

У дітей причиною циститу може бути недотримання гігієни (недостатньо часта зміна підгузків) або глисти. Ознакою циститу може бути часте сечовипускання вдень (вночі — це зазвичай симптом енурезу).

Лікування циститу

Для лікування запальних захворювань сечовивідних шляхів застосовують протизапальні препарати, часто на основі рослинних компонентів, які мають також спазмолітичну та знеболювальну дію. При потребі лікарі призначають антибіотики.

Крім того, рекомендовано пити багато рідини, споживати журавлину, тепло вдягатися, вчасно спорожнювати сечовий міхур, не приймати ванну (краще душ), відмовитися від продуктів, які погіршують стан (наприклад, кава). Щодо останніх, то варто спостерігати, що посилює вияв симптомів саме у вас: у когось це можуть бути молочно-кислі продукти, алкоголь, соки, гострі страви тощо.

Читайте також: Дієта при циститі.

Не варто займатися самолікуванням.

Здорова їжа для гарного настрою

На що звернути увагу батькам школярів напередодні медоглядів?