Незастрахованим українцям не оплатять лікарняний

Photo of author

By admin

37_gradusiv

Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнодержавне соцстрахування” набув чинності на початку цього року. Редакцію закону провели на основі нового Податкового кодексу і внесли в документ дві основні зміни. Перша торкнулося взаємозаліків між підприємством і Фондом соцстрахування.

Раніше підприємство виплачувало своїм працівникам гроші по лікарняних листах відразу після хвороби. Потім перераховувало до Фонду соцстрахування суму вже з вирахуванням цих виплат.

Зараз же підприємство зобов’язане спочатку перевести 100% відрахувань до фонду, а потім отримати необхідну суму по окремій заявці. Крім того, раніше підприємство перераховувало засоби до кожного фонду окремо. Тепер, як пояснюють в Міністерстві соціальної політики, внесок на загальнодержавне соцстрахування поступає до Пенсійного фонду і ділиться ним пропорційно на три інші фонди: по безробіттю, страхуванню на випадок тимчасової непрацездатності і при нещасних випадках на виробництві. Як завірили в Міністерстві соціальної політики, це не вплине на час виплати працівникові відшкодування по лікарняному листу. Причина можливих затримок криється в іншій зміні. Якщо у працівника немає страхового свідоцтва, виданого Пенсійним фондом, йому лікарняний не сплатять до тих пір, поки він таке свідоцтво не оформить.

“Посвідчення видається кожному, хто підлягає якому-небудь виду загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це може бути пенсійне забезпечення, страхування на випадок безробіття, соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, медичне страхування. Їх отримують усі повнолітні громадяни України працездатного віку, зареєстровані в органах соцстрахування. Ввели цю норму ще в 2001 році після набуття чинності закону про соціальне страхування”, – роз’яснила “Вістям в Україні” правозахисник Ірина Плех. За словами юриста, це робиться для того, щоб працедавець мав відомості про номер особистої справи, по якому будуть сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

“Спочатку оформлені папери, потім оплата, – пояснив глава прес-служби Міністерство соціальної політики Михайло Кухар, – інакше ми порушуємо закон про соціальне страхування. Він, до речі, діє з 2000 року, з того часу ніхто не має права приймати на роботу працівника без страхового свідоцтва або не оформити його в найкоротший строк. Звичайно, будуть незручності, але тільки перший час, а затримки з оплатою лікарняних тим, хто застрахований, уряд не допустить”.

Користуватися свідоцтвом дуже легко, завіряють в Пенсійному фонді. У приміщеннях його районних управлінь вже розмістили спеціальні інформаційні кіоски, де можна дізнатися про свою трудову діяльність. Досить сканувати штрих-код на свідоцтві – і через декілька секунд стане відомо, скільки у застрахованого років трудового стажу, як і в якому об’ємі проходили нарахування заробітної плати.