Корисні властивості та шкода ячної крупи

Photo of author

By samoylovych

vse_pro_yachnu_krupu

Коли Ви прочитаєте дану інформацію, то зрозумієте, що користь ячної крупи просто очевидна: в ній присутня велика кількість макроелементів та вітамінів, яких завжди потребує наш організм. Але в даний час ячна крупа не настільки популярна, як рис або гречка, хоча кілька століть назад вона прикрашала столи заможних селян і дворян, та вважалася святковою стравою. То яку ж користь приносить нашому здоров’ю ячна крупа та чи є протипоказання щодо її вживання? Поговоримо!

Склад ячної крупи

В ячній крупі міститься 313-322 ккал на 100 г.

У ячній крупі дуже багато корисних складних вуглеводів, крохмалю, достатня кількість білка і харчових волокон. Є у складі жири – навіть насичені жирні кислоти.

Вітамінний набір: вітаміни А, Е, РР, D, групи В – особливо багато фолієвої кислоти.

Мінеральний склад: кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, сірка, залізо, цинк, мідь, марганець, фтор, бор, молібден, кобальт, кремній, хром.

Фосфор, якого в ячмені багато, необхідний для повноцінної роботи мозку і нормального обміну речовин. Калію, кальцію, заліза і марганцю в ячмені теж більше, ніж у багатьох інших злакових культурах, тому він дуже корисний літнім людям. Цинк, бор, фтор, хром і кремній містяться в ячмені в кількостях, які вчені називають біологічно значущими.

Складних вуглеводів в зерні ячменю близько 65%, а необхідної нашому травленню клітковини – близько 6%. Клітковина прекрасно очищає наш шлунок і кишечник, виводить з організму токсини, шлаки і продукти розпаду, є джерелом живлення корисної кишкової мікрофлори.

Білок, якого в зерні ячменю більше 10%, більш цінний, ніж білок пшениці, а засвоюється він, як і більшість рослинних білків, практично на 100%.

Всі ці речовини майже в незмінному вигляді містяться в ячній крупі, тому вона часто використовується в дієтичному харчуванні.

Корисні властивості ячної крупи

З давніх віків про продукти з ячменю говорили, як про натуральні ліки від застуди, хвороб шлунково-кишкового тракту. Їх вживали, коли треба було зняти спазми або вилікувати запалення. А лікар і філософ Авіценна був переконаний, що ячмінні крупи допомагають звільнити організм від шлаків, токсинів і алергій.

Сучасні дослідники в ході експериментів встановили, що в складі ячмінного зерна міститься антибіотик гордецин, який лікує грибки, в тому числі і кандидоз.

Фосфор, якого в ячці чимало, корисний для підтримки правильного метаболізму. Незважаючи на високу калорійність, при помірному споживанні, ячна крупа сприяє схудненню. У складі продукту є речовини, що прискорюють розщеплення жирів, а також ячка запобігає накопиченню нових підшкірних жировідкладень. Крім того, клітковина (розчинний варіант харчового волокна) сприяє очищенню організму від шлаків.

Готова ячна каша має обволікаючий ефект, завдяки чому входить в число рекомендованих продуктів для людей з гастритами і виразками органів шлунково-кишкового тракту. Каша і відвар з неї корисні при запаленнях кишечника або шлунка. Після хірургічних операцій крупа допоможе відновити сили.

Добре вживати цей продукт і для оздоровлення судин, поліпшення кровопостачання і роботи мозку. Ячну кашу радять включати в меню особам, які страждають від гіпертонії, хвороб нирок, сечовивідних шляхів, жовчного міхура або печінки. Страви з ячки добре знімають прояви алергії, діарею. Вони корисні при анемії і порушеннях зору.

Також ячна крупа відноситься до продуктів, корисних для серця і судин. Вона знижує рівень холестерину, запобігає утворенню атеросклеротичних бляшок, зміцнює судини.

Ця крупа позитивно впливає і на гормональний фон організму, точніше регулює роботу ендокринної системи, допомагає щитовидній залозі і виробляти горомн тироксин в помірних кількостях. А ще при поганому настрої і схильностях до депресії, ячна крупа – це саме те, що, потрібно. Особливий хімічний склад крупи стимулює вироблення гормонів, що відповідають за поліпшення настрою.

Багата вітамінами групи В, ячка – відмінний продукт для підтримки молодості організму, поліпшення стану шкіри, нігтів, волосся. Вміщені в ячних протеїнах амінокислоти, сприяють виробленню в організмі колагену, а він, як відомо, головний ворог зморшок. А ще, як стверджують деякі вчені, ячна крупа необхідна для захисту організму від злоякісного переродження клітин.

Протипоказання щодо вживання ячної крупи

Незважаючи на всі позитивні сторони, ячна крупа має свої протипоказання: важкі хвороби кишечника; період загострення шлункових захворювань; індивідуальна непереносимість ячменю; схильність до гліцинової ентеропатії.

Не рекомендується вживати ячну кашу в період вагітності, тому що в ній містяться певні речовини, що можуть викликати передчасні пологи.

Ячна крупа в народній медицині

В далекі часи люди помітили, що вживання страв з ячної крупи покращує стан здоров’я. Народні цілителі розробили багато лікарських рецептів на основі ячки.

Відвар крупи в народі є сечогінним і протизапальним засобом. Його також вживали при запорах, артритах, ожирінні, хворобах молочних залоз, геморої і цукровому діабеті. Навіть сьогодні радять пити ячний відвар при сильному кашлі і щоб запобігти сечокам’яній хворобі. Готують засіб з 1 столової ложки каші і склянки води. Кип’ятять чверть години, а потім настоюють 5 годин.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Ячна крупа в дієтології

Як вже було сказано, ячна крупа корисна для зниження ваги. Її можна вживати як основну страву, не вносячи істотних змін в звичний раціон. А можна вдатися до більш радикального схуднення. Потрібно на тиждень виключити з меню все, крім ячки, кефіру, фруктів, овочів, свіжих соків і чаю.

Ячку слід готувати за особливим рецептом – без масла, солі та інших спецій. У 900 мл окропу всипати 500 г ячної крупи і готувати до густої консистенції. Потім укутати махровим рушником і залишити в теплі на 40 хвилин.

Ячна крупа в кулінарії

Ячну крупу можна варити на воді або молоці. Термічна обробка практично не позначається на хімічному складі крупи – вона в будь-якому випадку залишається дуже корисною для людини. Але варити крупу слід не довше 40 хвилин.

Можна приготувати ячку за старовинним рецептом. Правда, замість печі, доведеться скористатися духовкою. Для цього в каструлю насипте промиту ячну крупу, залийте її окропом, додайте спеції і масло та відправте в духовку. А ось ще один смачний варіант ячки, приготовленої в духовці. У вже зварену і трохи охолоджену кашу додайте мед, яйця, спеції, горіхи, сухофрукти та масло. Все ретельно перемішайте і викладіть в форму, посипану подрібненими горіхами, а зверху залийте збитими білками. Випікати до готовності білків.

Якщо в планах приготувати ячку на молоці, тоді перед варінням крупу доведеться замочити в холодній воді на 12 годин. Потім воду злити, а кашу залити окропом (на половину склянки сухої крупи, беруть склянку окропу). Варити приблизно 10 хвилин, додавши спеції за смаком. На наступному етапі додати в кашу півсклянки гарячого молока і варити ще 3-5 хвилин.

З ячної крупи можна приготувати як солоний, так і солодкий варіант каші. Добре поєднується вона з фруктами, сухофруктами, горіхами, а також м’ясом, овочами, грибами, яйцями, зеленню та спеціями.

Ну що, тепер Ви розумієте, чому ячна крупа протягом століть залишається однією з найулюбленіших для мільйонів людей? Переоцінити її корисні властивості просто не можливо, але все ж таки не забувайте про протипоказання. Будьте здорові!