Для того, щоб підтримати нормальний зір та функціонування зорового апарату і допомогти нашим очам впоратися з повсякденними стресами, необхідно вживати в їжу продукти, багаті антиоксидантами, зокрема продукти, що містять багато вітамінів А, Е і С. Ці вітаміни борються з вільними радикалами, згубними як для зору, так і для всього організму в цілому.
Вітамін А
Надзвичайно важливим є для зору, так як є необхідним для утворення зорового пігменту сітківки – родопсину . Дефіцит цього вітаміну викликає «курячу сліпоту» (зір слабшає в сутінках і з настанням темряви).
Вітамін А міститься в моркві, печінці, петрушці, фініках, гарбузі, помідорах.
Вітамін С
Навіть у однієї і тої ж людини, що ідеально бачить, гострота зору може коливатися як протягом дня, так і протягом року і залежати від стану здоров’я, від тиску, який, в свою чергу, пов’язаний з кровообігом. Тому очі не можна розглядати як ізольований орган. При високому тиску кровопостачання сітківки порушується. Оскільки вітамін С є надзвичайно важливим для нормального стану судинної стінки, він потрібен для здоров’я очей.
Відомо, що ним дуже багата чорниця, чорна смородина. В сезон потрібно з’їдати не менше 10 склянок свіжих ягід. Чорниця, протерта з цукром, підтримає зір взимку.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
Вітамін Е
Це сильний антиоксидант – речовина, яка знижує ризик передчасного старіння тканин ока, появи дистрофічних змін сітківки і райдужної оболонки. Регулярне вживання цього вітаміну протистоїть також загрозі появи пухлин очей. Міститься у великій кількості у горіхах, різноманітних оліях, насінні, яйцях.
Цинк
Цинк запобігає старінню кришталика. У зв’язку з цим корисно щодня вживати продукти, що містять його – гарбуз, печінка, мізки, рибу. Гарбуз взагалі рекомендується їсти якомога частіше всім, у кого поганий зір.
Кальцій
Кальцієм відіграє роль у тому, щоб зовнішня оболонка ока (склери) була щільною і рівною. Основним джерелом кальцію є молочні продукти.
Каротиноїди
Було встановлено, що лютеїн – речовина, споріднена з бета-каротином, здатний накопичуватися в сітківці. Він і робить очі менш уразливими. Головні джерела лютеїну – шпинат, листовий салат, цибуля-порей, горох, яєчний жовток, червоний солодкий перець. Лютеїн скорочує ризик виникнення катаракти і є нутрієнтом, важливим для нормального зору.
Продукти, які потрібно вживати для покращення зору:
Чорниця
Ці ягоди допомагають підтримати гостроту зору і зменшити втому очей за допомогою вітамінів В1 і С, а також пігменту лютеїну. Чорниця прекрасно зберігає свої властивості і в замороженому вигляді, і навіть якщо приготувати з неї варення.
Морква
Цей помаранчевий овоч багатий багатьма вітамінами, корисними для очей. Завдяки бета-каротину морква допомагає підтримувати гостроту зору. Можете зробити салат з моркви зі сметаною або загасити її додаванням вершків. Такий спосіб приготування покращує засвоєння жиророзчинного каротину.
Гарбуз
До складу цього помаранчевого овочу входять особливі речовини і вітаміни, дуже корисні для нашого зору: лютеїн, вітаміни С, А, В1, В2 і цинк. З гарбуза можна приготувати багато різних страв: салати, супи, каші, і навіть десерти.
Цибуля і часник
Вживаючи ці продукти, Ви допоможете своєму зору зберегти або відновити чіткість. Ці овочі багаті сіркою.
Шпинат
Його листя багате лютеїном, що запобігає розвитку катаракти. Тому Ви зможете набагато знизити ризик виникнення захворювання очей.
Постійне вживання продуктів, які містять вищезгадані вітаміни, покращує зір «на одну або дві сходинки», тобто на 7,0-20%. Тут важливо не кількість споживаних за один раз вітамінів, а регулярність їх отримання, оскільки відомо, що водрозчинні вітаміни (С, група В) не запасаються в тілі, а надмірне вживання жиророзчинних (А, Е) може навіть зашкодити. Тому тим, у кого проблеми із зором, потрібно будувати свій раціон таким чином, щоб в ньому постійно були продукти, багаті кальцієм, цинком, вітаміном А, С і Е. А харчові добавки з вищезазначеними вітамінами вживати лише за призначенням лікаря.