Температура нашого тіла – це один з найважливіших показників стану його здоров’я. Всім відомо, що нормальна температура тіла 36, 6 С, а будь – які відмінності від цього показника свідчать про якесь захворювання. Та чи відповідає це реальності?
Яка норма температури тіла?
Насправді, це міф, температура вважається нормальною в діапазоні від 35,5 до 37,4 С і може коливатися протягом дня.
Які фактори впливають на коливання температури:
- Яка це пора дня
- Активність протягом дня
- Вік
- Стать
- Стан нервової системи
- Звязок з прийомами їжі
- Фаза менструального циклу у жінки
Найнижча температура тіла – зранку, як тільки ми прокинулися і щойно розплющили очі, не піднімаючись з ліжка. Як тільки починаємо рухатися і виконувати наші ранкові ритуали температура тіла починає підніматися і до вечора може збільшитися на 0,5 – 1С.
Протягом нашого життя температура тіла теж змінюється. У немовлят ще недостатньо розвинена система терморегуляції, тому на них дуже впливає стан навколишнього середовища ( температура може досягати позначки навіть 38 С якщо дитина надто тепло одягнена, активно плаче чи сміється, нещодавно поїла чи приймала гарячу ванну). У віці старше 65 років температура починає знижуватися і може сягати 36,0-36,3 С.
Також, у чоловіків температура в більшості нижча, ніж у жінок. Це пов’язано з особливостями гормональної системи. У період овуляції температура жіночого тіла підвищується на 0,5 градуса, а перед меструацією знижується. Також на температуру тіла може впливати період менопаузи.
Сильні емоційні переживання також підвищують температуру.
Про нормальну температуру тіла ми вже розповіли, а як називаються стани які відмінні від норми?
Гіпертермія – це температура тіла вища за 37,4 С. У медицині виділяється кілька їх видів:
- Субфебрильна – від 37 ° C до 38 ° C.
- Фебрильна – від 38 ° C до 39 ° C.
- Висока – більше 39 ° C.
- Небезпечна для життя – рубіж 40,5- 41 ° C.
Значення температури оцінюються в комплексі з іншими симптомами, оскільки далеко не завжди ступінь гарячки відповідає тяжкості хвороби.
Низька температура зустрічається рідше, але при цьому теж можна говорити про серйозні проблеми зі здоров’ям. Ознакою хвороб і порушень роботи організму вважаються показники нижче 35,5 ° C для дорослої людини, у літніх людей – нижче 35 ° C. Небезпечними для життя вважаються такі градуси температури тіла:
- 32,2 ° C – людина впадає в ступор, спостерігається сильна загальмованість.
- 30-29 ° C – втрата свідомості.
- Нижче 26,5 ° C – можливий летальний результат.
Як правильно вимірювати температуру тіла
Температуру тіла можна вимірювати у трьох місцях: у пахвовій западині (аксилярна), в роті (оральна) та у прямій кишці (ректальна) , при цього результати будуть відрізнятися. Ректальна температура вища на 1С, оральна на 0,5 С, ніж у аксилярній ділянці.
Для того щоб отримати точні значення, шкіра повинна бути сухою, а сам градусник досить щільно притиснутий до тіла. Цей спосіб потребує найбільше часу (при ртутному термометрі – 7-10 хвилин). Норма градусів температури в пахвовій западині 36,2-36,9 ° C.
Метод вимірювання ректальної температури найбільш популярний для маленьких дітей, як один з найбезпечніших. Для такого способу краще використовувати електронні градусники з м’яким наконечником, час вимірювання – 1-1,5 хвилини. Норма значень – 36,8-37,6 ° C.
Метод вимірювання оральної температури не отримав широкого поширення, хоча в країнах Європи саме так найчастіше вимірюється температура у дорослих. Для вимірювання досить від 1 до 5 хвилин, в залежності від виду приладу. Значення градусів температури в нормі – 36,6-37,2 ° C.