Сон – найбільш ефективний і безкоштовний спосіб перезагрузки і відпочинку цілого організму. Метью Уолкер, автор книги «Навіщо ми cпимо», говорить, що спить по 8 годин не тому що він зразок для інших, а тому що «якби ви знали стільки ж про сон, скільки я, ви б розуміли, наскільки він важливий ». Як то кажуть, якби хтось створив ліки, які роблять стільки ж для організму, скільки робить сон, то це був би найпопулярніший в світі продукт. Фактично сон – як швейцарський ніж, говорить Метью: на будь-яке захворювання у нього є якийсь інструмент.
Сон – це особливий стан організму, що характеризується припиненням або значним зниженням рухової активності, зниженням функції аналізаторів, зменшенням контакту з навколишнім середовищем, більш-менш повним відключенням свідомості. Чергування станів сну і неспання є одним із циркадних ритмів. Всі тварини сплять, за умови, що вони живуть хоча б кілька днів. Їм теж притаманний цей ритм. Наприклад, сон у рептилій зумовлений недосконалістю механізмів терморегуляції. Низька нічна температура, сприяючи зниженню активності обмінних процесів у клітинах ЦНС, природно приводить до пригнічення її активності. А от у ссавців настання сну пов’язане з іншими механізмами.
Вплив на організм недосипання:
- Сон менше 6 або 7 годин на добу на регулярній основі веде до збільшення ризику раку на 50%. Навіть одна ніч без сну або менше 5 годин сну веде до того, що число NK-клітин, натуральних кілерів клітин раку, падає на 70%.
- Посилення апетиту і сповільнення сигналу насичення, тобто подвійного посилення ймовірності накопичення надмірної ваги
погіршення регуляції концентрації глюкози крові.
- У людей, які сплять 5 годин, в 4 рази вище ймовірність застуди та інших звичайних вірусних захворювань, в порівнянні з людьми, що спали 8 годин.
- У 10 разів вище ризик депресії.
- У 10 разів вище ризик депресії.
При хронічному недосипанні соматосенсорна кора, що займається обробкою сигналів болю і дотиків, стає гіперчутливою. Як наслідок, відчуття болю посилюється. Крім цього, інший регіон мозку, що модулює інформацію, як реагувати на біль, який, в нормі, може оцінити ситуацію і сказати: «окей, нам боляче, але турбуватися нема про що» – ось він стає менш активним. Таким чином, біль, який ми могли б взагалі не помітити, при недостачі сну може виглядати перебільшеним.
Правила сну
- Лягайте спати і переконайтеся, що ваш сон ефективний.
- Ніякого кофеїну в другій половині дня (ну це звісно при можливості).
- Ніяких гаджетів і вогнів екранів мінімум за годину до сну, краще почитайте книгу, послухайте приємну музику.
- Лягайте спати по можливості якомога раніше, не варто дивитись телевізор до опівночі. Прокидайтесь раніше, але за умови повноцінного сну.
- Після пробудження рекомендована 30 хвилинна зарядка, біг або просто прогулянка на свіжому повітрі. Дослідники з Берліна в 2017 році встановили, що отримання яскравого світла вранці збільшує швидкість реакції і підтримує її на високому рівні протягом усього дня.
Бенджамін Франклін прокидався о 5 ранку для того, щоб визначити свої плани на день. Він щоранку ставив собі одне і те ж питання: «Що я повинен зробити сьогодні?”, і до 8 ранку вже був готовий приступити до справ. Завдяки цій звичці у Франкліна було 3 години фори перед іншими. “Рано лягати і рано вставати – ось що робить людину здоровою, багатою і розумною.”-Бенджамін Франклін.